Ulat sa Bayan

04/28/2017

The 2017 UMINGAN LOCAL CHIEF EXECUTIVE REPORT
JULY 1, 2016 - MARCH 15, 2017

SOMA UMINGAN Read More.
  News

About Our Umingan

Useful information about our humble abode.

Previous Government Officials

MUNICIPAL OFFICIALS
1846-2019

SPANISH REGIME
Gobernadorcillos
1846-1895
1st - DON PEDRO DOMINGUEZ
2nd - DON JOSE VILLAFLORES
3rd - DON BUENAVENTURA ALLAS
4th - DON VALENTINE DIAZ
5th - DON PEDRO ALLAS
6th - DON JUAN MANANQUIL
7th - DON ADRIANO REGUYAL
8th - DON ANTONIO REGUYAL
9th - DON FERMIN GONZALES
10th - DON CASIMERO BELISARIO

REVOLUTION
1896-1900
Don - Dionisio Ayson

AMERICAN REGIME
Presidente Municipal
1901-1941
1st - DON FERMIN GONZALES
2nd - DON EULALIO BELISARIO
3rd - DON JUAN BERENGUER
4th - DON VALENTINE DIAZ
5th - DON ANTONIO CARIÑO
6th - DON JUAN SALIENTES
7th - DON FRANCISCO TABADA
8th - DON MANUEL CASTILLO
9th - DON MARCELINO GONZALES
10th - DON FEDERICO RODRIGUEZ

JAPANESE REGIME
Mayors
1942-1944
1st - DON FEDERICO RODRIGUEZ
2nd - DON ANDRES SION
3rd - DON AGUSTINO NABATILAN (Mayor ti Peg-gad)


LIBERATION

1945-1947
Don Jose Castillo
Don Vicente Pangangaan
Don Andre Sion

1948-1951
Mayor - DOMINADOR M. ABALOS
Vice Mayor - JUAN O. DESEAR
Councilors
ESTEBAN VIRGO
TEODORA DELA CRUZ
NASARIO MACANAS
JACINTO ORALLO
JUAN MARCADEJAS
PEDRO JARDINEZ
ATANACIO MAKILING
ALEJANDRO FABIE

1952-1955
Mayor - ATTY. JUAN C. CASTILLO
Vice Mayor - ARSENIO FERRERIA
Councilors
ISAIAS C. MURALLOS
DEMETRIO M. BELISARIO
INOCENCIO COSTALES
FELICISMO GONZALES
ROSITA S. DOLIENTE
PRUDENCIO ROSETE
LEONCIO MONES
CASIMIRO FERNANDEZ

1956-1959
Mayor - DEMETRIO M. BELISARIO
Vice Mayor - LEONCIO Y. MONES
Councilors
ISIDRO M. MATIAS
ANGEL B. GIRON
ANICETO G. CADA, SR.
FELIPE ESPEJO
PONCIANO COSTALES
ELIAS N. BADUA
EUSEBIO ORGANO
FRANCISCO A. VIRGO

1960-1963
Mayor - DEMETRIO M. BELISARIO
Vice Mayor - JUAN C. SALADINO
Councilors
MIGUEL SUPNET
ALEJANDRO MAYANDOC
TEODORICO GALANDINES
ISIDRO M. MATIAS
ANICETO G. CADA, SR.
FELIPE ESPEJO
EUSEBIO ORGANO
GREGORIO SALAZAR


1964-1967
Mayor - ATTY. ISABELO V. VELASQUEZ
Vice Mayor - JUAN C. SALADINO
Councilors
MANUEL Y. TADEO
JUAN C. COSTALES
FAUSTINO C. MACABIO
VISITACION V. DACANAY
ANATALLO ALMUETE
ATTY. ROGELIO AYSON
DALMACIO MENDONES
FELIX ALMAZAN


1968-1971
Mayor - ATTY. ISABELO V. VELASQUEZ
Vice Mayor - MANUEL TADEO
Councilors
HERMINO RABANG
PEDENCIO R. REYES
FAUSTINO C. MACABIO
SANTIAGO SIO
MIGUEL ZARATE
MARCELO CORPUZ
ROMULO P. DEOFERIO
EMMANUEL INFANTADO


1976
1st Sangguniang Bayan
Mayor - ATTY. ISABELO V. VELASQUEZ
Vice Mayor - MANUEL TADEO
Councilors - ..HERMINIO RABANG
PEDENCIO R. REYES
FAUSTINO C. MACABIO
SANTIAGO SIO
MIGUEL ZARATE
MARCELO CORPUZ
ROMULO P. DEOFERIO
FLORENCIO INFANTADO
SIMPLICIO BELISARIO
ANDRES AQUINDE
FRANCISCO ACOSTA
FELICISIMO GONZALES
CORDERO LACANLALE
RAMON PETINES
SEGUNDO DE LEON
KB. Pres. MARY HARRIET SANTOS
ABC Pres. RODOLFO OLAY


1977-1979
Acting Mayor - SANTIAGO SIO
Councilors - HERMINIO J. RABANG
PEDENCIO REYES
FAUSTINO MACABIO
MIGUEL ZARATE
MARCELO CORPUZ
ROMULO P. DEOFERIO
FLORENCIA INFANTADO
SIMPLICIO BELISARIO
ANDRES AQUINDE
FRANCISCO ACOSTA
FELECISIMO GONZALES
CORDERO LACANLALE
RAMON PETINES
SIGUNDO DE LEON
KB. Pres. MARY HARRIET SANTOS
ABC Pres. RODOLFO OLAY


1980-1981
Mayor - ATTY. ISABELO V. VELASQUEZ
Vice Mayor - FRANCISCO G. LOPEZ
Councilors - CARLITO S. CORPUZ
RAMON FERNANDEZ
FAUSTINO C. MACABIO
CORAZON J. CALIBUSO
BENEDICTO M. MEMBRERE II
ANATALIO N. ALMUETE
PATRICIO S. CASTRO
BONIFACIO S. BATISTER
ABC Pres. EDILBERTO CHAVEZ
KB Pres. LOUIE CASEM

Composition of the Sangguniang Bayan
1982-1986
Mayor - FRANCISCO G. LOPEZ
Councilors
CARLITO S. CORPUZ
RAMON A. FERNANDEZ
FAUSTINO C. MACABIO
CORAZON J. CALIBUSO
BENEDICTO M. MEMBRERE II
ANATALIO N. ALMUETE
PATRICIO S. CASTRO
ERLINDA C. BATISTER
ABC Pres. PRIMITIVO P. POSEDIO, JR.

Composition of the Sanguguniang
Bayan Under the Freedom Constitution of President
Corazon C. Aquino
June 1986-Nov. 1986
Mayor - ATTY. ISABELO V. VELASQUEZ
Vice Mayor - MANOLO B. GONZALES
Councilors
USMAN D. MINA
CARLITO S. CORPUZ
FAUSTINO C. MACABIO
BENEDICTO M. MEMBRERE II
GAUDENCIO P. PABLO
DOMINADOR I. ANDAYA
CAMILO R. ORDOÑEZ
MARILOU P. ORTIZ

Composition of the Sangguniang
Bayan Under the Freedom
Constitution (Nov. 17, 1986) and
under the 1986 Constitution
(Feb. 12, 1987) of President
Corazon C. Aquino (Nov. 1986-Dec. 1987)
Mayor - ATTY. SEGUNDO B. PAZ
Vice Mayor - .ANATALIO N. ALMUETE
Sangguniang Bayan Members:
GENARO L. CASEM
ROMULO P. DEOFERIO
WILFREDO A. BADUA
ELIAS D. CASAYURAN
TIRSO M. VELASQUEZ
BRIGIDO M. BURGOS
USMAN D. MINDA
RODOLFO G. TOLENTINO
KB. Pres. BENJAMIN P. DOLIENTE

(1985-1987)
JOVINA S. ORIAS - (1987)
ABC Pres. PRIMITIVO P. POSEDIO (1982-1986)
SEGUNDO S. DE LEON - (1986)

December 1987-January 1988
OIC-Mayor Randolph Santos
All Sangguniang Bayan Members
who aspired for local positions were
considered resigned.


February 1988-May 1992
Mayor - MANOLO B. GONZALES
Vice Mayor - ATTY. TIRSO M. VELASQUEZ
Sangguniang Bayan Members:
BENEDICTO M. MEMBRERE II
CARLITO S. CORPUZ
FELECISIMA M. ESCOBAR
RAMON A. FERNANDEZ
DOMINADOR I. ANDAYA
MA. PAZ C. AÑONUEVO
EMILIO M. TRINIDAD, JR.
ELIAS D. CASAYURAN
ABC Fed. Pres. SEGUNDO DE LEON
SK Fed. Pres. BENJAMIN DOLIENTE
Rep. Agr’l Labor Sector
CAMILO A. ORDOÑEZ

1992-1995
Mayor - MANOLO B. GONZALES
Vice Mayor - BENEDICTO M. MEMBRERE
Sangguniang Bayan Members:
GIL O. TADEO
NARDITO SALACUP
ELDRED P. TUMBOCON, C.E.-GE
DOMINADOR I. ANDAYA
RAMON A. FERNANDEZ
MA. PAZ C. AÑONUEVO
DEMETRIO T. MENDONES
BENJAMIN P. DOLIENTE
ABC Pres. SEGUNDO DE LEON
SK Feb. Pres. JAY C. SALACUP


1995-1998
Mayor - MANOLO B. GONZALES
Vice Mayor - .ALAIN P. RABANG
Sangguniang Bayan Members:
GIL O. TADEO
DOMINADOR I. ANDAYA
ELDRED P. TUMBOCON, C.E-GE
FELICISIMA M. ESCOBAR
DANTE D. PABLO
MA. PAZ C. AÑONUEVO
CARLITO S. CORPUZ
DEMETRIO T. MEDONES
ABC Pres. LISANDRO C. GONZALES
SK Fed. Pres. ROWILL P. TIMONES


1998-2001
Mayor - ALAIN P. RABANG
Vice Mayor - .ELDRED P. TUMBOCON, C.E.-GE
Sangguniang Bayan Members:
RICARDO M. ABARIENTOS, JR.
EMILIO M. TRINIDAD, JR.
CARLITO S. CORPUZ
ALEX U. MENOR
FRANCISCO G. LOPEZ
DANTE D. PABLO
(Resigned) Jan. 31, 2000
FELICISIMA M. ESCOBAR
RICARDO M. VALERA
GIL O. TADEO (Appted) Feb. 2001
ABC Pres. MARIO L. SONACO
SK. Fed. Pres. ROWILL P. TOMINES


2001-2004
Mayor - .ALAIN P. RABANG
Vice Mayor - .ELDRED P. TUMBOCON, C.E.-GE
Sangguniang Bayan Members:
GIL O. TADEO
EMILIO M. TRINIDAD, JR.
FELICISIMA M. ESCOBAR
BAYANI T. AGUILAR (Deceased)
FRANCISCO G. LOPEZ
ANGELITA J. MONES
RICARDO M. VALERA
(Resigned) April 2003
CARLITO S. CORPUZ
DANTE D. PABLO (appted) Sept. 2003
JOHN D. ADVINCULA (appted) Nov. 2003
ABC. Pres. WILFREDO A. BADUA
SK. Pres. CHRIS EVERT B. TADEO

2004-2007
Mayor - ALAIN P. RABANG
Vice Mayor - .ELDRED P. TUMBOCON, C.E.-GE
Sangguniang Bayan Members:
LISANDRO C. GONZALES
FRED A. FERNANDEZ
EMILIO M. TRINIDAD
JOHN D. ADVINCULA
GIL O. TADEO
DANTE D. PABLO
MARIO L. SONACO
FRANCISCO G. LOPEZ
ABC. Pres. WILFREDO A. BADUA
SK Pres. CHRIS EVERT B. TADEO


2007-2010
Mayor - ELDRED P. TOMBOCON, C.E.-GE
Vice Mayor - .ALAIN P. RABANG
Sangguniang Bayan Members:
FRED A. FERNANDEZ
GIL O. TADEO
JOHN D. ADVINCULA
DANTE D. PABLO
TROY P. RABANG
ELPIDIO C. SOBREMONTE
EULOSIL M. FABRO
MARIO L. SONACO
ABC Pres. MICHAEL CARLEONE M. CRUZ
SK Pres. SIANN LIANDRO M. FERNANDEZ

2010-2013
Municipal Mayor - ELDRED P. TUMBOCON, C.E-GE
Municipal Vice Mayor - ALAIN P. RABANG
Sangguniang Bayan Members:
FRED A. FERNANDEZ
NEIL B. ANDAYA
LISANDRO C. GONZALES
EMIL TRISTAN T. TRINIDAD
TROY P. RABANG
JOHN D. ADVINCULA
WELLY B. NAVALTA
MARIO L. SONACO
ABC Pres. MICHAEL CARLEONE M. CRUZ
SK. Pres. RAISA M. TUMBOCON

2013-2016
Municipal Mayor - ELDRED P. TUMBOCON, C.E.-GE
Municipal Vice Mayor - ALAIN P. RABANG
Sangguniang Members:
EMIL TRISTAN T. TRINIDAD
MICHAEL CARLEONE M. CRUZ
PILAR O. ONIA
TROY P. RABANG (Resigned Dec. 2015)
NEIL B. ANDAYA
WELLY B. NAVALTA
SIANN LIANDRO M. FERNANDEZ
DANEKING NOBLE
CESARIO B. GALLEGUEZ (Dec.2015 – June 2016)
ABC Pres. LISANDRO GONZALES
SK. Pres. RAISA M. TUMBOCON (Oct. 2013)

2016-2019
Municipal Mayor - MICHAEL CARLEONE M. CRUZ
Municipal Vice Mayor - EMIL TRISTAN T. TRINIDAD
Sangguniang Members:
CHRIS EVERT T. LEYNES
SIANN LIANDRO M. FERNANDEZ
EDGAR RAFAEL M. TUMBOCON
DANEKING A. NOBLE
CESARIO B. GALLEGUEZ
WELLY B. NAVALTA
JAY-AR O. PAZ
PILAR O. ONIA
ABC Pres. LISANDRO C. GONZALES